20 wrzesień 2020

Od 6 lutego 2009 r. minęło 14 lat, od kiedy w MOK w Jordanowie powstał Klub Seniora z liczną grupą członków Jordanowskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.  Bogata historia spotkań warsztatowych pod hasłem ,,Igłą malowane”  utworzona została w latach 2009 - 2014r. 

W początkowym okresie działalności  rozwijane  i poszerzane były zainteresowania i uzdolnienia uczestniczek Klubu Seniora  haftem  krzyżykowym.  Uczestniczki nauczyły się wykonywać wytwory sztuki  użytecznej  w życiu codziennym typu:  haftowane kartki okolicznościowe, obrazki , zakładki książkowe, woreczki na zioła i osłonki na butelki. 

Jako następne pojawiło się w grupie  zainteresowanie bibułkarstwem .  Efektem pracy koła w tym zakresie są nabyte umiejętności tworzenia ozdób wielkanocnych /pisanki , kartki wielkanocne, palemki/ które są ozdobą  świątecznego stołu. W okresie bożonarodzeniowym wykorzystywana była krepina do nauki  ozdabiania bombek choinkowych, wykonywania aniołków  i choinki . Miniaturowe kwiaty i wykonywane z nich bukieciki są ulubionym  całorocznym zajęciem manualnym  uczestniczek i kontynuowaniem tradycji wykonywania kwiatów przez kobiety w Małopolsce. Grupa bierze udział w organizowanych na jordanowskim rynku kiermaszach, gdzie można za niewielką odpłatnościa nabyć piękne recznie robione bukiety kwiatów. Bierzemy także udział w konkursach i tak w roku 2022 zdobyłyśmy II miejsce w Powiatowym Konkursie na Babiogórski Produkt Lokalny organizowany przez LGD Podbabiogórze. 

Od 2012 r wprowadzone były zajęcia  techniką origami  płaskiego z koła i kwadratu,  ze względu na stymulowanie pracy półkul mózgowych  poprzez pracę obu rąk podczas składania papierowych modeli. Ponadto jest to rozrywka dla każdego niezależnie od wieku czy  profesji, a słowa mistrza japońskiego Akira Yoshisawa  ,,kiedy ręce są zajęte wykonywaniem czegoś serce śpiewa radośnie” są  tego potwierdzeniem. W ofercie edukacyjnej oferowane są modele kwiatów ,zwierząt i  przedmiotów  o różnym stopniu trudności.  Warsztat pracy jest systematycznie wzbogacany o nowe wzory  w związku  z poszerzaniem zainteresowań  uczestników. 

Podczas zajęć koła uczestnicy zapoznawani są z nowymi technikami plastycznymi , typu: iris folding, karczochy i quilling, a także makramy -  umożliwiającymi wykonywanie ozdób  z różnorodnego materiału oraz   indywidualny  rozwój zainteresowań  plastycznych uczestników. 

Obecnie  grupa  funkcjonuje w Centrum Kultury i Bibliotece Miejskiej pod  nazwą ,,Zręczne ręce” .

 Zajęcia odbywają się w każdy wtorek w godz. 16.00 - 18.00.

Bibułki_2023.jpg