20 wrzesień 2020

Pomysł powołania teatru amatorskiego przy Miejskim Ośrodku  Kultury w Jordanowie istniał od zawsze, ale dopiero wczesną wiosną 2010 rozpoczął swoją działalność od utworzenia dwóch grup: dziecięcej i drugiej w formule wiekowej otwartej, co początkowo oznaczało grupę młodzieżową ale z czasem dołączyli  także dorosli mieszkańcy naszego miasta.do tej ciekawej formy spotkań i wspólnego spędzania czasu tym bardziej, że jak pokazują pierwsze premiery praca ta może dawać wiele radości i satysfakcji. Cykliczne próby z grupami rozpoczęła Pani Anna Gruszowska, pedagog, osoba z dużą praktyką i  doświadczeniem w tego typu działalności. I tak  młodzi aktorzy przez trzy miesiące przygotowywali inscenizację przedstawienia pt. ”Tajemniczy ogród”, była to bajka o czerwonym kapturku w nieco innym ujęciu rozbudowana i wzbogacona w stosunku do oryginału w ciekawej scenografii i z oryginalnymi strojami. Premiera odbyła się 21 czerwca w Przedszkolu w Jordanowie, i w tym dniu daliśmy jeszcze dwa przedstawienia dla maluchów. Młoda publiczność reagowała bardzo spontanicznie i żywiołowo i nagrodziła swoich starszych kolegów i koleżanki gromkimi oklaskami na stojąco. Następnego dnia wystawiliśmy naszą sztukę w Szkole Podstawowej w Jordanowie, a także w Szkole Podstawowej w Bystrej, gdzie  spotkała się z równie gorącym przyjęciem tym bardziej, że znacząca część grupy pochodzi właśnie z tej miejscowości. Występy przyczyniły się do zwiększenia zainteresowania naszym teatrem wśród młodzieży, a co za tym idzie zwiększeniem liczby  kandydatów na aktorów.

Równolegle z grupą młodszą rozpoczęła próby swojej sztuki grupa starsza, również pod okiem Pani Ani. Z racji objętości i innej natury przedstawienia, próby trwały przez pół roku. W tym czasie kilkukrotnie zmieniała się obsada aktorska, opuściła nas także Pani Gruszowska z powodów osobistych i tak musieliśmy sami podjąć rozpoczętą pracę i doprowadzić do wystawienia sztuki. 12 stycznia 2011 roku na scenie w Szkole Podstawowej w Jordanowie odbyła się premiera przedstawienia „Igraszki z Diabłem”, czeskiego dramaturga Jana Drdy w dziewięciu odsłonach w obsadzie:

 • Marcin Kabat   -  Sylwia Ziętara
 • Kasia             -  Marta Hanusiak
 • Lucjusz         -  Małgorzata Folwarska
 • Disperanda   -  Kinga Kolecka
 • Belzebub      -  Adrian Sroka
 • Anioł              -  Magdalena Piorun
 • Scholastyk    -  Marzena Marfiak
 • Zbój               - Bartek Ryś
 • Diabeł            - Beata Piorun
 • Diabeł 2        - Sylwia Szczepaniec
 • Diabeł 3        -  Patryk Stanaszek
 • Diabeł 4        -  Marcin Sroka

Jako pierwsi sztukę zobaczyli uczniowie Jordanowskiego Gimnazjum. Z początku sceptycznie nastawiona młodzież przekonana, że zgoniono ich na jakieś jasełka zachowywała się dość swobodnie, po rozpoczęciu pierwszego aktu widownia zaczęła powoli milknąć. Co było ( tu ukłon dla gry naszych młodych aktorów) znakiem, że temat sztuki oraz gra aktorska są ciekawe i wciągają na tyle, iż nawet „nadpobudliwa” młodzież była  w stanie się skupić i w zaciekawieniu oglądać bieg akcji. Przygotowaną sztukę grupa młodych aktorów wystawiła jeszcze dla młodzieży gimnazjalnej z Bystrej i Naprawy, a także dla niemal całej naszej Jordanowskiej Szkoły Podstawowej. Nasz Teatr Amatorski wystąpił także na spotkaniu noworocznym dla jordanowskiego koła PZEiR i Klubu Seniora działającego w MOK-u, w sumie odbyło się siedem spektakli.

          Pracowaliśmy również nad sztukami :  Za ósmą górą",  " Zapomniany diabeł""Szostry" "Betlejem Polskie" oraz wiele krótkich form scenicznych wystawianych okazjonalnie np.  z okazji święta 11 listopada, 3 maja, opłatka, zaduszek, andrzejek i jasełek itd. Grupa bierze również udział w innych formach spotkań np. literackich, poetyckich i historycznych.

5 marca 2016r. w Miejskim Ośrodku Kultury rozpoczęły się  próby Jordanowskiego Teatru Amatorskiego i obsadzenie ról do sztuki Aleksandra Fredry "Gwałtu, co się dzieje". Grupę młodzieżową do 2019 roku prowadził młody aktor scen krakowskich Pan Błażej Wyka. 

Nasze teatralne koło ma swoją nazwę zaczerpniętą z tytułu wiersza polskiego poety- Kazimierza Przerwy Tetmajera "Eviva l'arte", co znaczy "Niech żyje sztuka!". Zdanie to, krótkie a treściwe, dodaje nam ciągłej motywacji do dalszej pracy i wiarę, że nasze teatralne spotkania mają sens, bo jak pisał Tetmajer: "I chociaż życie nasze nic nie warte: Evviva l'arte".

 W ramach przyswajania naszym milusińskim teatru od najmłodszych lat organizujemy również zajęcia teatralne dla dzieci w grupie „Młodziaki” . Zajęcia te tworzą niezapomnianą przygodę dla prowadzącego i dzieci, ponieważ teatr tworzą nie tylko scena i ustawione na niej dekoracje, aktorzy, publiczność i kurtyna. Teatr to praca wspólna nad scenariuszem, słowem, gestem, ruchem, nad kontaktem z partnerami, nad umiejętnością pracy z całym zespołem. Zabawa w teatr pobudza aktywność, rozwija nowe doświadczenia i zainteresowania, uczy otaczającego świata i integruje dziecko z grupą. Zajęcia teatralne są doskonałą szansą dla dzieci nieśmiałych. Dzieci lubią pokazywać się i chociaż trochę onieśmiela je trema, to ile radości sprawia możliwość zaprezentowania swoich umiejętności przed widownią.

Przez cały 2017 rok z grupą dziecięcą pracowała z Marta Hanusiak a efekty można było zobaczyć na 5 spektaklach wystawionych dla jordanowskich przedszkoli i Szkoły Podstawowej, a także dla rodziców.

W 2018 roku Pani Małgorzata Kwaśny pracowała z grupą dziecięcą wprowadzając na zajęcia nową forme teatralną w postaci lalek kukiełkowych przygotowanych przez dzieci. Pierwszym   spektaklem lalkowym  była „Złota Rybka” , a dzieci wystąpiły w 4 spektaklach dla jordanowskich przedszkoli, Szkoły Podstawowej, a także dla rodziców występujących dzieci.

Grupa młodzieżowa i dorosłych w tym samym czasie pracowała z Panem Błażejem Wyką, a efektem ich pracy było wystawienie 5 spektakli dla dzieci ze Szkoły Podstawowej i przedszkoli sztuki „Kopciuszek”.

Obecnie połączone grupy przygotowały trzy aktowe "Jasełka góralskie", które wystawiliśmy kulkukrotnie 6 stycznia.

W ramach promowania teatru i zachęcania dzieci i młodzieży do uczęszczania na zajęcia, organizujemy wyjazdy na przedstawienia teatralne i do kina,  a także organizujemy przedstawienia teatralne różnycvh grup teatralnych w naszej Sali Widowiskowej.

 

 grupa_teatralna_2023.jpg

smurfy_grupa_teatralna_2023.jpg

teatr_kukiełkowy_2023.jpg